RED MORINGA SPORT - silnější než bulharský tribulus

Tribulus terrestris je nenápadná rostlinka známá z Ayurvedy, která se většinou doporučuje v souvislosti se zdravím muže včetně jeho síly a vitality. Její účinek zahrnuje i kardiovaskulární a urogenitální zdraví. Výživové doplňky s obsahem Tribulusu jsou zaměřeny na zlepšení libida, zvýšení hladiny testosteronu a s tím související zvýšení budování svalové hmoty a celkové efektivity fyzického tréninku.

Tribulus terrestris (čeleď Zygophyllaceae) je plazivá rostlina rozšířená v Číně, ve východní i západní Asii a jižní Evropě. Plody této rostliny se používají v tradiční čínské medicíně k léčbě problémů se zrakem, edému, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních onemocnění. V Ayurvéde byla bylina využívána pro zvýšení mužské potence, ale i léčbě urogenitálních poruch a kardiovaskulárních problémů.

Důkazy nepustí

Tribulus je poměrně spolehlivým a silným posilovačem libida a několik studií potvrdilo zvýšení sexuální výkonnosti a erektilní funkce při jeho užívání. Rovněž je známo, že tribulus zvyšuje hustotu androgenního receptoru v mozku, čímž podporuje sexuální funkce muže. Při výzkumu na zvířatech se potvrdil ochranný efekt plodů tribulusu (zejména na játra a ledviny) před oxidačním poškozením a protistresový účinek - což poukazuje na výrazný adaptogenní účinek.

Specifická složka tribulusu, tzv. tribulozín, má kardioprotektivní efekt a její výzkum poukazuje na slibné výsledky i v souvislosti s intenzivním fyzickým tréninkem. Tribulus terrestris je v současnosti považován i za přírodní anabolikum.

Proč Tribulus funguje

Výživové doplňky zaměřené na zvýšení fyzické síly a mužnosti obsahují zejména extrakty z kořene rostliny v práškové formě.

Hlavní složky extraktu z kořene Tribulus terrestris zahrnují: protodioscin, který se běžně považuje za hlavní bioaktivní agens a může tvořit až 45% suchého extraktu kořene (kromě makronutrientů a hmotnosti vody), pseudoprotodioscin, dioscin a diosgenin, tribulozín, saponiny typu gitogenín nazývané protodibestin a tribestin, sulfonové spirostanolové a furostanolové saponiny (pouze bulharské odrůdy) a obecné saponiny spirstanolu a furostanolu. Důležitý z hlediska anabolického efektu je zejména protodioscin.

Obsah protodioscinu, který je považován za složku působící na budování aktivní svalové hmoty, je nejvyšší v turecké (Ankara), bulharské (Haskovo Hirst) a makedonské (Bogdanzi glabra) odrůdě Tribulusu. Tyto tři druhy mají více než dvojnásobek obsahu protodioscinu ve srovnání s jakýmkoli jiným druhem.

Chemické složení rostliny a obsah jednotlivých složek se mění v závislosti na regionu pěstování, přičemž vietnamský a indický tribulus nemá tribestín ani prototribestín (gitogeninový typ) a má vyšší obsah tribulozínu, který je přibližně 50-150 krát vyšší než výše uvedené druhy. Většina odborných studií však pracuje s Tribulus bulharského, čínského a indického původu.

Množství doplňků na současném trhu obsahuje extrakt kořene tribulusu s nízkým obsahem saponinů, resp. nízkým obsahem protodioscinu - takže očekávaný efekt se ani při dlouhodobém užívání nedostaví.

Účinek saponinů

Steroidní saponiny (známé jako saraponíny) jsou klíčové elementy při tvorbě steroidů. Na rozdíl od anabolických steroidů, saraponíny jsou přírodní prekurzory se stejným efektem, jako anabolické steroidy. Podporují růst svalové hmoty a zvyšují hladinu testosteronu, avšak na rozdíl od syntetických anabolik jsou bezpečné.

Výzkum saponinů je relativně nový a stále pokračuje. Počáteční výsledky jsou však povzbudivé a naznačují, že některé saraponíny mohou pozitivně ovlivnit hladiny testosteronu následujícími způsoby:

  • podporují uvolňování LH (luteinizační hormon)
  • zvyšují citlivost tolerance organismu na androgeny
  • zvyšují hladinu molekul DHEA (prekurzor testosteronu)

Bylo prokázáno, že užíváním saponinů při intenzivních trénincích dochází ke zvyšování efektivity a výdrže, ale také k rychlejšímu budování svalové hmoty.

Dávkování pro lepší efekt

Při obsahu saponinů v extraktu Tribulusu cca 60% se obvykle používá dávka 200-450 mg denně, ideálně ve dvou dávkách - ráno po probuzení a večer před spaním. Obsah saponinů je následující:

  • 55 mg saponinů (90 mg 60% extraktu)
  • 70 mg saponinů (120 mg 60% extraktu)
  • 90 mg saponinů (150 mg 60% extraktu)

Pro sportovce se doporučuje cca 800 mg extraktu denně (s obsahem saponinů od 45%). Ideální je začít s dvojnásobnou dávkou během prvních dvou týdnů užívání (nebo užívat doplněk s obsahem saponinů 90%). Dlouhodobé užívání by však nemělo přesáhnout tři měsíce. Po minimálně 2-týdenní přestávce je možné v užívání pokračovat.

Duo efekt Moringy a Tribulusu

Vědecké studie prokázaly, že listy Moringy vykazují blahodárné účinky na organismus díky pestrému obsahu přírodních účinných látek (polyfenoly, flavonoidy, vitamíny, aminokyseliny, alkaloidy, taniny). Díky vitaminem s antioxidačním efektem podporuje moringa zdravý růst a buněčný vývoj, má anti-aging efekt a zvyšuje imunitní projevy organismu, což je velmi důležité právě pro sportovce. Prostřednictvím další důležité skupiny vitamínů B (B1 - thiamin, B2 - riboflavin, B3, B6 - pyridoxin) působí na stabilizaci duševní činnosti, stimuluje mozkovou činnost a inhibuje působení toxinů v organismu.

Kombinace prášku z listů moringy a extraktu z kořene Tribulusu s obsahem saponínu přes 90%  působí na organismus sportovce komplexně a synergicky. Podporuje sportovní výkon, aktivaci energetických rezerv, eliminuje možné zranění a podporuje celkovou regeneraci po výkonu. Přesně tak působí náš nový produkt - RED MORINGA SPORT - SILNĚJŠÍ JAK BULHARSKÁ TRIBULUS!

Přečtěte si také:

Proč je náš Tribulus lepší než bulharský?

Tribulus terrestris, známý také jako Kotvičník je úžasná rostlina s množstvím účinků. Podporuje tvorbu testosteronu a zvyšuje fyzický výkon sportovců, kteří díky němu dosahují lepších výsledků. Navíc jeho skvělé účinky ocení všichni ti, kteří si chtějí zlepšit svůj sexuální život a potenci.

1151× přečteno

Vše, co vaše tělo potřebuje, v jedné kapsli

Máte slabší imunitu, bolí vás svaly nebo máte problémy se zažíváním? Za zdánlivě nesouvisejícími potížemi může být jedna příčina – nedostatek vitaminu D.

963× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...