Čaj z moringy – zelená pro zdraví

Sušené listy moringy jsou považovány za nejpotentnější část rostliny, vzhledem k obsahu antioxidantů a dostupných nutrientů. Ve srovnání s jinými částmi moringy mají listy nejvyšší podíl fenolických sloučenin, aminokyselin, mastných kyselin a dalších bioaktivních nutrientů. Účinný způsob, jakým získat bohatství živin, je připravit si "vodní výluh", tedy jednoduše řečeno - čaj z listů. Samotné listy moringy byly využívány již Římany, Řeky a Egypťany, tedy nejde jen o trendovou superpotravinu.

Nač jsou nám antioxidanty?

V souvislosti s Moringa se nejčastěji zmiňují právě antioxidanty. Při tomto stále frekventovaném pojme nám možná uniká jejich obrovský smysl pro naše zdraví. Obecně je antioxidant látka schopná vynulovat agresivní účinek volných radikálů v organismu, aniž se sama stala nebezpečnou. Jelikož volné radikály vznikají i přirozeně v těle, náš organismus je schopen jisté obrany. Při nedostatku ochrany, nebo nadbytku volných radikálů, se vyvíjí oxidační stres, což vede k rozvoji onemocnění, např. rakoviny, aterkosklerózy, katarakty, degenerativních onemocnění a mnoha dalších zejména zánětlivých onemocnění. To je důvod, proč se musíme neustále dopovat antioxidanty nejen v ovoci a zelenině.

Benefity pití čaje z moringy

Lokální záněty probíhající v těle mohou z dlouhodobého hlediska vést k propuknutí onemocnění, jako je diabetes, respirační a kardiovaskulární problémy, ale i obezita. Čaj z listů moringy obsahuje vysoký podíl protizánětlivých faktorů, které přispívají k potlačování zánětlivých enzymů v těle.

Moringa je nositelem účinných isothiokyanáty, které mají významný efekt při vyladění hladiny krevního cukru a ovlivňují i ​​na snížení apetitu. Pravidelné pití čaje z listů moringy přispívá ke zmírňování symptomů diabetu a napomáhají při hubnutí.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i účinek pití čaje na zdraví srdce a cév a to díky pozitivnímu účinku na hladinu cholesterolu a formování cévních plaků.

Pozor na kvalitu nebo - jen vypít čaj nestačí

Čaj si připravíte jako vodný výluh sušených listů moringy, obdobně jako jiné bylinné čaje. Pohodlnější je zalít už porcovaný čaj, který je optimálně dávkován v čajových sáčcích. Dávejte však pozor na kvalitu listů! Nejbohatší na nutrienty jsou ty dopisy, které jsou z organicky pěstovaných stromů moringy. Dalším kritériem je délka a teplota sušení listů. Ideální je pomalé šetrné sušení do 42°C, které umožní zachovat delikátní chuť listů, ale zejména všechny významné bioaktivní látky. Sušené listy není vhodné zalévat vroucí vadou, případně vařit, teplota vody při zalití listů by neměla přesáhnout 90°C. Sušené listy je možné kombinovat i s jinými bylinkami dle vlastního uvážení.

Pokud se moringa popíjí ve formě čaje, může se popíjet až 3x denně během dne vždy po 150-200 ml výluhu. U kvalitních drcených listech postačuje zalít jednu čajovou lžičku.

Matcha nebo Moringa

Obě zelené superpotraviny - matcha i moringa - mají několik společných benefitů. V první řadě poskytují našemu tělu množství antioxidantů, protizánětlivých látek, mají anti-aging efekt, tedy zpomalují proces stárnutí organismu. Mají ochranný účinek na mozek, ale i kardiovaskulární systém a zlepšují imunitu několika způsoby. Jsou podobné vzhledem i použitím - ve formě zeleného prášku nebo lahodného čaje.

Čím se ale liší?

Porovnejme si jeden gram prášku z moringy s jedním gramem matchy. Už zde začínáme v Moringa tušit zelený superzázrak. Gram moringy obsahuje více vlákniny, bílkovin, vápníku, sodíku, vitamínu C a vitamínu A ve srovnání s matchou. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje Moringa za vynikající doplněk výživy na zabránanie deficitem při oblíbených low-carb dietách.

Pokud již holdujete čaji matcha, zkuste svůj oblíbený rituál obohatit o čaj z listů moringy. Společné benefity převyšují účinky pouze jedné ze superpotravin a váš čajový obřad se tak stane léčivou seancí.

Přečtěte si také:

Pilulky na hubnutí, mýtus se kterým zázračně nezhubnete

Málo lidí je dnes spokojeno se svou postavou. Všichni by chtěli zhubnout co nejjednodušší a nejrychlejší cestou. V současnosti existuje mnoho přípravků a tablet na hubnutí, které slibují rychlé a pohodlné snížení tělesné hmotnosti. Odbourávání tuku nejde jen tak lehce, bez cvičení a změny stravy. Pravda je taková, že o pilulkách na hubnutí lze nalézt množství článků, které neznalého člověka zavádějí a lákají. My vám tento mýtus vyvrací!

1019× přečteno

Chcete zhubnout z břicha, ale nedaří se? Vyzkoušejte účinky Moringa Caribbean

Během letních měsíců dbají lidé o postavu mnohem více než během zbývajícího roku. Každý totiž touží po dokonalé vypracované postavě do plavek. Převážná většina lidí není spokojená se svou váhou a přejí si ji co nejrychlejším způsobem snížit. Jednou z problémových partií je samozřejmě břicho. Nejsou drsné diety a hodiny ve fitku pro vás? Zhubnout z břicha je možné i jednodušší.

1039× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...