Sluneční výživa – první část

Vitamin D představuje výživnou látku, která je pro lidský organismus nepostradatelná. Jeho pozitivní účinky se zdaleka netýkají jen kostí, ale zasahují do mnoha oblastí našeho zdraví. Vitamín D výrazně posiluje naši schopnost odolávat závažným chronickým onemocněním.

Vzhledem k tomu, že vitamin D má komplexní vliv na mnohé aspekty našeho zdraví, přinášíme vám informace ve třech článcích.

Vitamin D a kosti

Zdraví našich kostí závisí na fungujícím propojení mezi vitaminem D a vápníkem. Vitamín D totiž zvyšuje množství vápníku v krvi, což vede k intenzivní mineralizaci kostí. Při nízké hladině vitaminu D se snižuje i hladina vápníku v krvi. To způsobuje, že se vápník začíná uvolňovat z kostí - tedy opačný proces - účinkem parathormonu.

Pro dosažení zdravého stavu kostí bychom měli mít minimální hladinu vitamínu D 20ng/ml. Optimální hodnota snižuje riziko zlomenin a dokonce pádů. Prevenci rizika osteoporózy a zlomenin bychom měli začít řešit hned po narození a určitě v každém věku minimálně v zimních měsících.

Vitamin desetiletí

Nízká hladina vitaminu D je v současnosti spojována s rizikem vzniku mnoha onemocnění, jako je diabetes, různé typy rakoviny, kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza, revmatická artritida, preeklampsie, infekční onemocnění, Alzheimerova choroba a dokonce i neurokognitívne dysfunkce. I proto se dnes vitaminu D říká "vitamín desetiletí". Potvrdilo se, že míra úmrtnosti na vybrané onemocnění se zvyšuje v závislosti na zeměpisné šířky, tedy čím jsme dál od rovníku, tím větší je riziko onemocnění.

Vitamín D a rakovina

Vitamín D si můžeme představit jako hlídače na speciálních stanovištích buněk našeho těla. Když je buňka napadena nebo přestane správně fungovat, vitamin D spustí alarm a aktivuje buněčné obranné mechanismy. Bez D-strážců by se poškozené buňky mohly rozvíjet a růst nekontrolovaně. V lidském genotypu je více než 1000 genů s citlivostí na vitamín D a mnohé z nich ovlivňují důležité funkce jako je regulace množení či diferenciace buněk. Podle dosavadních studii je nejsilnější ochranný efekt vitamínu D při rakovině tlustého střeva a prsu. Zvýšení hladiny vitaminu D v krvi nad 30ng/ml snížilo celkové riziko všech typů rakoviny o 35%.

Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013

Přečtěte si také:

Úskalí rostlinné stravy a jak je obejít

V současných výživových trendech prezentovaných odbornými kruhy se stále častěji skloňuje „plant-based“ strava jako východisko při prevenci civilizačních onemocnění. Minimalizování příjmu potravin ze živočišných zdrojů je obhajované dvěma zásadními fakty, a to omezením příjmu nasycených tuků, a omezením příjmu červeného masa. Tyto potravinové skupiny jsou nejčastěji asociované s onemocněním kardiovaskulárního systému, tukového metabolismu a dokonce vybranými onkologickými onemocněními.

887× přečteno

Sluneční výživa - druhá část

Během vývoje lidstva jsme byli neustále vystaveni slunečnímu záření, které je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Obavy z rakoviny kůže nás naučili vyhýbat se přímému slunci, což v konečném důsledku vedlo k celosvětovému poklesu hodnot vitamínu D v našich organismech.

882× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...