Vzhledem k tomu, že vitamin D má komplexní vliv na mnohé aspekty našeho zdraví, přinášíme vám informace ve třech článcích.
Vitamin D a kosti
Zdraví našich kostí závisí na fungujícím propojení mezi vitaminem D a vápníkem. Vitamín D totiž zvyšuje množství vápníku v krvi, což vede k intenzivní mineralizaci kostí. Při nízké hladině vitaminu D se snižuje i hladina vápníku v krvi. To způsobuje, že se vápník začíná uvolňovat z kostí - tedy opačný proces - účinkem parathormonu.
Pro dosažení zdravého stavu kostí bychom měli mít minimální hladinu vitamínu D 20ng/ml. Optimální hodnota snižuje riziko zlomenin a dokonce pádů. Prevenci rizika osteoporózy a zlomenin bychom měli začít řešit hned po narození a určitě v každém věku minimálně v zimních měsících.
Vitamin desetiletí
Nízká hladina vitaminu D je v současnosti spojována s rizikem vzniku mnoha onemocnění, jako je diabetes, různé typy rakoviny, kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza, revmatická artritida, preeklampsie, infekční onemocnění, Alzheimerova choroba a dokonce i neurokognitívne dysfunkce. I proto se dnes vitaminu D říká "vitamín desetiletí". Potvrdilo se, že míra úmrtnosti na vybrané onemocnění se zvyšuje v závislosti na zeměpisné šířky, tedy čím jsme dál od rovníku, tím větší je riziko onemocnění.
Vitamín D a rakovina
Vitamín D si můžeme představit jako hlídače na speciálních stanovištích buněk našeho těla. Když je buňka napadena nebo přestane správně fungovat, vitamin D spustí alarm a aktivuje buněčné obranné mechanismy. Bez D-strážců by se poškozené buňky mohly rozvíjet a růst nekontrolovaně. V lidském genotypu je více než 1000 genů s citlivostí na vitamín D a mnohé z nich ovlivňují důležité funkce jako je regulace množení či diferenciace buněk. Podle dosavadních studii je nejsilnější ochranný efekt vitamínu D při rakovině tlustého střeva a prsu. Zvýšení hladiny vitaminu D v krvi nad 30ng/ml snížilo celkové riziko všech typů rakoviny o 35%.
Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013