Sluneční výživa - druhá část

Během vývoje lidstva jsme byli neustále vystaveni slunečnímu záření, které je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Obavy z rakoviny kůže nás naučili vyhýbat se přímému slunci, což v konečném důsledku vedlo k celosvětovému poklesu hodnot vitamínu D v našich organismech.

Nedostatek vitaminu D je v současnosti natolik rozšířený, že můžeme hovořit o endémii naší doby. Odhaduje se, že až jedna miliarda lidí trpí jeho nedostatkem. Co všechno vitamin D ovlivňuje se dozvíte v další sérii článků.

Vitamín D pro srdce a cévy

V souvislosti s kardiovaskulárními onemocněními (KVO) se nejčastěji skloňují rizikové faktory jako obezita, kouření, nedostatek pohybu, zvýšená hladina cholesterolu nebo homocysteinu. Existují však studie jasně prokazující nezbytnost vitaminu D pro zdraví srdce a cév. Muži s nedostatkem vitamínu D mají 2-krát vyšší riziko infarktu. Nízká hladina vitaminu D (pod 15ng/ml) zvyšuje riziko KVO o 62%, a také ovlivňuje výskyt hypertenze.

Vitamín D ochraňuje srdečně-cévní systém více způsoby - působí na buňky hladké svaloviny, snižuje záněty, pomáhá při kontrole kalcifikace cév, zlepšuje funkce endotelu (vnitřní výstelka cév) a snižuje krevní tlak.

Dostatek D pro diabetes

Z posledních studii vyplývá, že vitamin D je pravděpodobně zapojen do fungování beta buněk (tedy těch, které produkují a uvolňují inzulín v slinivce), zasahuje do citlivosti organismu na inzulín a ovlivňuje jak si naše tělo poradí s glukózou.

Pozitivní efekt vitaminu D se netýká jen cukrovky 2. typu, ale i prvního typu, což je autoimunitní onemocnění. Nízký počet hodin slunečního záření koreluje s výskytem diabetu 1. typu. Dostatečný přísun vitamínu D během těhotenství, kojení a raného dětství s vysokou pravděpodobností snižuje riziko vzniku diabetu 1. typu.

Jedním z rozhodujících aspektů je přímý účinek vitaminu D na imunitní systém, který je dobře zdokumentován.

Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013

Přečtěte si také:

Úskalí rostlinné stravy a jak je obejít

V současných výživových trendech prezentovaných odbornými kruhy se stále častěji skloňuje „plant-based“ strava jako východisko při prevenci civilizačních onemocnění. Minimalizování příjmu potravin ze živočišných zdrojů je obhajované dvěma zásadními fakty, a to omezením příjmu nasycených tuků, a omezením příjmu červeného masa. Tyto potravinové skupiny jsou nejčastěji asociované s onemocněním kardiovaskulárního systému, tukového metabolismu a dokonce vybranými onkologickými onemocněními.

887× přečteno

Vše, co vaše tělo potřebuje, v jedné kapsli

Máte slabší imunitu, bolí vás svaly nebo máte problémy se zažíváním? Za zdánlivě nesouvisejícími potížemi může být jedna příčina – nedostatek vitaminu D.

962× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...