Sluneční výživa - třetí část

Když už známe účinky vitamínu D na naše zdraví, asi se jen těžko smíříme s představou, že patříme k těm národům, u kterých je deficit "déčka" typický. Víme vám nabídnout řešení a vysvětlíme, jak se dá zvýšit hladina vitaminu D v těle.

Jak dostat do těla Déčko

Možnosti přísunu vitamínu D prostřednictvím výživy jsou relativně omezené - obsahují ho tučné ryby, vejce, játra, maso a fortifikované potraviny. Běžná strava však zajistí pouze 10% potřebného množství (ne však u vegetariánů a veganů). 90% bychom měli získat ze slunečního záření - ale to pouze tehdy, pokud náš stín bude kratší než naše výška a nebudeme chráněný opalovacím krémem.

V našich podmínkách nejsme schopni udržet hladinu vitamínu D na potřebné úrovni, a to častokrát ani během letních měsíců. Řešením jsou kvalitní výživové doplňky, které by nám udržovali množství vitaminu D na úrovni od 20-32 ng/ml.

Vitamin D je ale pohlcován tukovými buňkami (je to vitamin rozpustný jen v tuku, ne ve vodě). Tuk naváže na sebe vitamín D, ale neuvolní ho ani v případě potřeby. Na každých 10 kilo nadváhy je třeba ještě navýšit přísun vitamínu D o dalších přibližně 20%. Doplňkový přísun vitamínu D je ideální ve formě D3 (cholekalciferol). Efektivita vstřebávání závisí na obsahu tuku ve střevech. Proto by se doplňky s vitamínem D měli konzumovat spolu s jídlem obsahujícím tuk.

Je bez pochyb, že vitamin D je složitá nutriční látka, která má potenciál pomáhat a působit preventivně proti nástupu dnes běžných chronických onemocnění komplikujících náš život. Deficit vitamínu D je u lidí více než častý, a proto je nezbytné jeho příjem razantně zvýšit.

V našich produktech je vitamín D ve formě D3 (cholekalciferolu), a optimální dávka pokryje váš případný deficit. Ideální je právě spojení s přírodní složkou - práškem z moringy, s vysokým obsahem vitamínu E a dalších složek. Při dlouhodobém užívání vás pozitivní efekt nemůže minout!

Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013

Přečtěte si také:

Vše, co vaše tělo potřebuje, v jedné kapsli

Máte slabší imunitu, bolí vás svaly nebo máte problémy se zažíváním? Za zdánlivě nesouvisejícími potížemi může být jedna příčina – nedostatek vitaminu D.

962× přečteno

Úskalí rostlinné stravy a jak je obejít

V současných výživových trendech prezentovaných odbornými kruhy se stále častěji skloňuje „plant-based“ strava jako východisko při prevenci civilizačních onemocnění. Minimalizování příjmu potravin ze živočišných zdrojů je obhajované dvěma zásadními fakty, a to omezením příjmu nasycených tuků, a omezením příjmu červeného masa. Tyto potravinové skupiny jsou nejčastěji asociované s onemocněním kardiovaskulárního systému, tukového metabolismu a dokonce vybranými onkologickými onemocněními.

887× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...