Syntetické versus přírodní

Až 80% respondentů uvádí, že v průběhu roku užívají různé multivitaminové nebo multiminerální doplňky stravy. Nejčastěji v období podzimu a zimy v souvislosti s podporou imunity, ale také prevencí různých i závažných onemocnění. Tento fakt zároveň poukazuje na skutečnost, že málokdo z nás se spoléhá na kvalitu své stravy. O to ochotněji hledáme ty správné doplňky v lékárnách. Jak si však vybrat to nejlepší?

Levné neznamená výhodné

Obchod s multivitaminy a multiminerály v současnosti vzkvétá. Na prvním místě v oblíbenosti jsou stále právě syntetické výživové doplňky, které dokážeme jednoduše vyrobit v laboratořích a mají i nejnižší cenu. Kupujeme je s přesvědčením, že děláme něco pro své zdraví. Málokdo si ale uvědomuje, že jejich využití organismem je téměř nulové, a jediné, co zvyšuje svou hodnotu je náš moč.

Při syntetických doplňcích jde většinou o chemické látky, které naše tělo jen těžko zpracuje a jsou tak zátěží nejen pro naši játra. Právě proto se v konečném důsledku z našeho těla vyloučí. Velmi často jsou syntetické vitamíny v doplňcích kombinovány s dalšími látkami jako jsou náhradní sladidla, barviva, konzervanty apod. Každý syntetický vitamin a minerál má i vedlejší účinky. Například zdánlivě neškodný umělý vitamín C (askorbát) likviduje naši přirozenou střevní mikroflóru a tak nás činí náchylnějšími na různá onemocnění - což je vlastně kontraproduktivní efekt.


Nebezpečím syntetických výživových doplňků je také možné předávkování, zejména při vitamínech rozpustných v tucích - A, D, E a K a nesprávný poměr mikroživin v jejich kombinaci, což je pro naše tělo absolutně klíčové. Například suplementace železem snižuje vstřebávání zinku.

Výsledky studií sledujících efekt syntetických vitamínů se rozcházejí. Některé starší studie poukázaly na možný preventivní efekt pravidelného užívání multivitaminů na výskyt rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Poslední výzkumy však tento efekt nejenže nepotvrdily, ale dokonce se při vybraných vitamínech dokázalo zvýšené riziko vzniku rakoviny (například vliv užívaného vitamínu A na vznik rakoviny plic).

Jedinou výhodou syntetických doplňků je tedy jejich nízká cena a snadná dostupnost.

Jak pečovat o své zdraví?

Samozřejmě, nejlepším zdrojem přírodních látek je zelenina a ovoce, a vlastně všechny základní potraviny, ať již v čerstvém nebo mraženém stavu. I vařená zelenina je lepší než syntetické vitamíny. Za posledních čtyřicet let však kleslo množství živin v ovoci a zelenině o 20-40%. Například množství železa kleslo v potravinách o cca 35%, obsah vitaminu C až o 30%. Zdraví prospěšné látky v základních potravinách se ničí i kuchyňskou úpravou, oxidací a uskladněním. Kvalita živočišných potravin je zas dána kvalitou krmiva a způsobem chovu. Dnešní konvenční chov zcela změnil nutriční profil masa, vajec a mléčných produktů. Jak tedy doplnit potřebné živiny v kritických obdobích našeho života?

Kvalita se vyplatí

Řešením jsou jednoznačně přírodní výživové doplňky - čistý koncentrát živin v jejich přirozené formě a komplexu. Rozdíl mezi umělými (syntetickými) a přírodními doplňky je pochopitelně ve zdroji. Dnes umíme vyrobit v laboratořích i umělou mořskou vodu, pokud však do ní dáte ryby - nepřežijí ani několik hodin. Největší výhodou přírodních doplňků je jejich obvykle vynikající vstřebatelnost a biodostupnost. Náš trávicí trakt si s nimi umí dobře poradit - jde totiž o extrakty z různých plodin či bylin přímo z dílny přírody. V ideálním případě neobsahují žádná aditiva a umělá sladidla či barviva a jsou bez vedlejších účinků. V přírodních výživových doplňcích je směs vitamínů a minerálů v komplexu s dalšími látkami - fytonutrienty, jako jsou antioxidanty, karoteny, terpeny, polyfenoly a mnohé další. Nebereme tedy jen konkrétní izolovaný vitamín, ale mix zdraví prospěšných látek s mnohostranným účinně. Jednotlivé složky se vzájemně ovlivňují a podporují - tedy působí synergicky v našem organismu.

Při přírodních výživových doplňcích je cena vyšší, avšak je dobré si uvědomit, že platíme za kvalitu zpracování, výroby a zejména ověřené zdroje původu, což je při rostlinných materiálech alfou a omegou kvality doplňku. Ačkoliv koncentrace účinné látky v jedné dávce může být relativně nižší, vstřebatelnost je vyšší a tím i konečný účinek přírodního doplňku. Při výběru by Vás tedy v žádném případě neměla odrazovat cena a pokud, tak jen ta nízká!

Druhou nevýhodou je, že málokterý extrakt z konkrétní rostliny obsahuje vše, co potřebujeme v denní dávce. Právě tuto nevýhodu překonává náš nejnovější produkt MORINGA CARIBBEAN COMPLETE. Complete je vynikajícím zdrojem všech klíčových živin, které bychom měli denně obsáhnout - kvalitní prášek z listů moringy jsme totiž v naší receptuře obohatili io přírodní vitamin D a vitamin C, a nezapomněli jsme ani na vegany přidáním vitamínu B12. Takto máte jistotu, že nebudete potřebovat žádný další doplněk pro své zdraví !!!

Přečtěte si také:

Vše, co vaše tělo potřebuje, v jedné kapsli

Máte slabší imunitu, bolí vás svaly nebo máte problémy se zažíváním? Za zdánlivě nesouvisejícími potížemi může být jedna příčina – nedostatek vitaminu D.

962× přečteno

Úskalí rostlinné stravy a jak je obejít

V současných výživových trendech prezentovaných odbornými kruhy se stále častěji skloňuje „plant-based“ strava jako východisko při prevenci civilizačních onemocnění. Minimalizování příjmu potravin ze živočišných zdrojů je obhajované dvěma zásadními fakty, a to omezením příjmu nasycených tuků, a omezením příjmu červeného masa. Tyto potravinové skupiny jsou nejčastěji asociované s onemocněním kardiovaskulárního systému, tukového metabolismu a dokonce vybranými onkologickými onemocněními.

887× přečteno

VIDEOGALERIE


FOTOGALERIE


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ČLÁNKY

Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, miner...

Listy moringy na podporu potence

Moringa je již tradičně odpovědí na různé neduhy a ideálním doplňkovým lékem k léčbě častých a závažnějších onemocnění. Pro muže jsou problémy s erekc...

Zelený bojovník proti únavě

Už víme, že Moringa má množství účinných látek, vitamínů a antioxidantů. Přesto často nedokážeme pro superpotraviny a rostliny bohaté na různé prospěš...

Odpověď Moringy na zákeřnou cukrovku

Je všeobecně známo, že z diabetického onemocnění se stala celosvětová epidemie. Určitě jste se s tímto onemocněním setkali i vy, nebo váš blízký. Lidé...