Moringa - královna mezi superpotravinami

Tropický strom, který u nás stále nemá zaslouženou přízeň, není žádným zázračným homeopatikem a odpovědí na nejzákeřnější nemoci světa. Je to prostě rostlina, jejíž účinky vás přesvědčí o nesmírné síle přírody.

V Evropě je tato původem indická rostlina poměrně neznámá. A to je opravdu škoda. "Ačkoli ne mnoho lidí dosud slyšelo o Morinze, brzy bude patřit k nejhodnotnějším rostlinám světa." Takhle hodnotil Moringu Doktor Noel Vietmeyer z US National Academy of Sciences ve Washingtonu.

Rostoucí zdraví

Listy Moringy skrývají nepřeberné množství vitamínů a minerálů. Najdete v nich vitaminy skupiny B1-B12, vitamin C, vitaminy rozpustné v tucích A, E, K. Jistě znáte přírodní produkty bohaté na antioxidanty. Brokolice, sladké brambory či zázvor jsou na jejich obsah bohaté. Stačí jich pár - vždyť i to tělu pomůže! Moringa jich má až neuvěřitelných 46! K tomu ještě přidejte 18 esenciálních aminokyselin, vysokou koncentraci chlorofylu, významné množství omega-3, omega-6 a omega-9 nenasycených mastných kyselin a získáte superpotravinu, na jakou jen tak nenarazíte.
 

Pomoc při různých onemocněních

Výše zmíněné vitamínové a minerálové složení listů Moringy pomáhá při problémech s cévami, astmatu či Crohnově chorobě. Listy působí protizánětlivě i jako prevence proti chřipce a nachlazení. Osvědčila se i diabetikům, protože dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. Také pomáhá v boji proti únavě a stresu.

Moringa nezapomíná ani na ženy. Vzácný prvek zeatin zpomaluje stárnutí buněk, což z něj dělá úžasný anti-aging faktor působící proti vráskám, vyznačující se pozitivním účinkem na pokožku. Působení zeatinu podrobně studovali mnohá výzkumná centra. Zmínit můžeme například Dánské centrum pro molekulární gerontologii.

Fascinovaná vědecká obec

Není žádným tajemstvím, že Moringa fascinuje různé přední výzkumná pracoviště. Například i její schopnost vyživovat naše buňky je pro mikrobiology důvodem k bádání.

"Látky přítomné v Morinze přispívají k tomu, že lidské buňky a prakticky každý orgán, získají na elasticitě. Cytoplasmatická membrána je elastičtější. Buňce to umožňuje bezproblémový přísun výživných látek a také se snadněji zbavuje škodlivých odpadních produktů. Buňka dýchá, díky Morinze je dobře vyživována a i proto žije déle. Moringa tedy přispívá k regeneraci organismu a vlastně prodlužuje lidský život," tvrdí uznávaná mikrobioložka Tatjana Gryazneva. S Moringou se však spojuje velmi často i množství mýtů. Desítky portálů například tvrdí, že Moringa přímo léčí čtyři či dokonce šest druhů rakoviny. To je samozřejmě nesmysl. Chemoterapie a biologické procedury se v léčbě rakoviny zatím nedají ničím nahradit; nicméně Moringa je často zmiňována v souvislosti s tím, jak dokáže zmírňovat vedlejší účinky chemoterapie. Prestižní univerzity (například Univerzita Johna Hopkinse), důkladně studují její vlastnosti se záměrem vývinu vakcíny, která by mohla s bojem proti zákeřné nemoci pomoci více než dosud.

Pozor na mýty

Informace o Morinze se tak často příliš nafukují a pofidérní pořady jako televizní show Dr. Oza dokáží tuto výjimečnou rostlinu přenést do sféry homeopatik a šamanských léčiv. Zaslouží si však mnohem více pozornosti a respektu.

Její léčivé účinky nejsou odpovědí na všechny nemoci světa, přesto je antioxidantů a účinných látek v Morinze nepřeberné množství. I prestižní portál sciencedirect.com uvádí, že listy Moringy obsahují čtyřikrát více proteinů než jogurt, desetkrát více vitamínu A než mrkev či sedmnáctkrát více vápníku než mléko.

Přehled nejdůležitějších složek a jejich funkcí:

• Esenciální aminokyseliny: chrání před volnými radikály

• Vitamin A: důležitý pro zdravý zrak

• Vitamin C: na posílení imunitního systému

• Vápník: nezbytný pro zdravé zuby a kosti

• Hořčík: stimuluje krevní oběh

• Draslík: zajišťuje správný metabolismus

• Železo: důležité pro zásobování buněk kyslíkem

• Zinek: v organismu působí protizánětlivě

• Omega-3 mastné kyseliny: nezbytné pro správnou funkci mozku