Moringa - použití a účinky zázračného stromu

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, aniž by musel sáhnout po synteticky vyráběných výživových doplňcích.

Zdravá síla se ukrývá v listech

Moringa je vůbec nejbohatší rostlinou na živiny, jaká je dosud známa. Množství cenných živin a životně důležitých látek v optimálním poměru se nachází především v listech nebo v prášku z listů. Zvláště je třeba zmínit vysoký obsah aminokyselin, protože v listech se našlo až 18 z 20 známých esenciálních aminokyselin. Lidský organismus si je nedokáže vyrobit sám, jsou však důležitým faktorem pro přenos kyslíku v těle, schopnost koncentrace a mnohé důležité funkce mozku.

V Morinze byl zjištěn i vysoký podíl antioxidantů. Jsou nezbytné pro dobré fungování organismu, protože nás chrání před volnými radikály, které mohou být často příčinou onemocnění. Takzvané ORAC hodnoty („oxygen radical absorbance capacity"), pomocí kterých lze zjistit, do jaké míry jsou volné radikály zachycovány, jsou u Moringy významně vyšší než u jiných rostlin. To je důkazem mimořádně dobrých antioxidačních vlastností rostliny.

Zajímavou je i nedávno objevená složka zeatin. Překvapivě obsahují listy Moringy až 1000krát více zeatinu než jiné rostliny. Zeatin je vlastně růstový hormon, který je zodpovědný za to, že Moringa tak rychle roste, jelikož se v ní nachází v hojném množství. V našem těle funguje zeatin jako chemický přenašeč, který se stará o to, aby všechny důležité vitální látky, které se v Morinze nacházejí, mohly být lidským organismem přijaty a využity. Další předností je, že zeatin blokuje odbourávání chlorofylu v listech. Díky tomu se proteiny a vitální látky nacházející se v listech Moringy odbourávají výrazně pomaleji, což je velkou výhodou pro další zpracování listů na prášek, protože i v něm zůstanou živiny dlouho zachovány.


Přehled nejdůležitějších složek a jejich funkcí:

• Esenciální aminokyseliny: chrání před volnými radikály

• Vitamin A: důležitý pro zdravý zrak

• Vitamin C: na posílení imunitního systému

• Vápník: nezbytný pro zdravé zuby a kosti

• Hořčík: stimuluje krevní oběh

• Draslík: zajišťuje správný metabolismus

• Železo: důležité pro zásobování buněk kyslíkem

• Zinek: v organismu působí protizánětlivě

• Omega-3 mastné kyseliny: nezbytné pro správnou funkci mozku

• Zeatin: důležitý chemický přenašeč, který všechny tyto látky dopravuje tam, kde mají působit

 

Podobně jako všechny ostatní části stromu Moringa, dají se i její listy mnohostranně využít. V zemích původu se konzumují většinou syrové, vařené, dušené nebo pražené. Připravuje se z nich také čaj, který se tradičně pije jako prevence proti nemocem a na podporu zdraví, ale používá se i zvenku, např. při kožních problémech. V našich zeměpisných šířkách je ovšem důležitý především prášek z listů Moringy. Listy totiž sušením a mletím získají trvanlivost, aniž by ztratily svůj účinek, a dají se dopravit přímo k nám domů. Například ve formě kapslí nám tak zázračný strom z Dálného východu poskytuje naši denní extra porci všech zmíněných živin a vitálních látek.

Pro koho je Moringa především vhodná?

Mnohostranně využitelnou univerzální rostlinu Moringa lze doporučit každému, kdo chce pokrýt svou denní extra potřebu mnoha důležitých vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, aniž by musel sáhnout po synteticky vyráběných výživových doplňcích. V ájurvédském léčitelství je navíc Moringa již po staletí vysoce ceněna jako zázračný univerzální prostředek při různých běžných potížích. Konzumace listů nebo prášku z listů Moringy tak může pomáhat při nedostatečné výživě nebo podvýživě, chudokrevnosti, bolestech hlavy, kolísavém krevním tlaku, sklonem k zánětům a kožním infekcím, průjmu či horečce. Existují ovšem určité skupiny osob, kterým se konzumace rostliny zvlášť doporučuje, a to i tehdy, pokud netrpí žádnými z uvedených potíží.

Těhotné a kojící ženy

Prášek z listů Moringy nebo listy konzumovány jako doplněk stravy během těhotenství mohou podpořit zdravý vývin plodu a pozitivně ovlivnit tvorbu mateřského mléka. Z organismu matky a později z mateřského mléka může dítě dodatečně přijmout mnoho důležitých vitamínů a minerálních látek. Zvláště zde třeba zmínit aminokyseliny arginin a histidin obsažené v rostlině, které ve fázi růstu nedokáže organismus dítěte produkovat v dostatečném množství, ale které jsou pro jeho zdravý vývin nezbytně nutné.

Děti

Nejen pro kojence, ale i pro starší, vyvíjející se děti je konzumace Moringy přínosem, protože velké množství v ní obsažených živin a stavebních látek má pozitivní vliv na jejich růst a především na vývin mozkových a nervových buněk. Vysoký obsah vitaminu C navíc posiluje imunitní systém dětí.

Sportovci

Výkonnostní sportovci nebo lidé, kteří jsou obecně vystaveni velkému tlaku na podávání výkonu, by měli zvláště dbát na vyváženou stravu, protože mají zvýšenou potřebu živin a vitálních látek. Moringa jim může pomoci zabezpečit příjem všech esenciálních vitaminů, minerálních látek a bílkovin ve vhodné formě a tak si zcela přirozeným způsobem zachovat svou výkonnost. Je tomu tak díky vysokému podílu železa a vitamínů A a C v Morinze, které se starají o to, aby byla krev neustále zásobována dostatkem kyslíku a stabilizoval se krevní oběh. Kromě toho může množství aminokyselin a vysoký obsah vápníku pozitivně ovlivnit růst svalové hmoty. Antioxidanty poskytují dodatečnou ochranu buněčné tkáně při zvýšené tělesné námaze.

Senioři

Konzumace Moringy se doporučuje i starším lidem, aby zůstali fit a vitální do vysokého věku. Vyváženou stravou bohatou na živiny lze předejít řadě problémů spojených s vyšším věkem. Listy Moringy přitom představují optimální zdroj všech životně důležitých látek, které starší lidé potřebují.

Vegani

Moringa má význam i pro vegetariány, ale především pro vegany, protože tito lidé často trpí příznaky nedostatku některých látek. Mnozí se proto ptají, jak mohou pokrýt svou potřebu bílkovin, vápníku a železa a zároveň se vzdát potravin živočišného původu. Obsahové látky v listech Moringy mohou tento problém vyřešit, protože obsahují více proteinů než vejce nebo jogurt, výrazně více železa než špenát a několikanásobně převyšují obsah vápníku v mléce.