Během vývoje lidstva jsme byli neustále vystaveni slunečnímu záření, které je nezbytné pro tvorbu vitamínu D. Obavy z rakoviny kůže nás naučili vyhýbat se přímému slunci, což v konečném důsledku vedlo k celosvětovému poklesu hodnot vitamínu D v našich organismech.

Nedostatek vitaminu D je v současnosti natolik rozšířený, že můžeme hovořit o endémii naší doby. Odhaduje se, že až jedna miliarda lidí trpí jeho nedostatkem. Co všechno vitamin D ovlivňuje se dozvíte v další sérii článků.

Vitamín D pro srdce a cévy

V souvislosti s kardiovaskulárními onemocněními (KVO) se nejčastěji skloňují rizikové faktory jako obezita, kouření, nedostatek pohybu, zvýšená hladina cholesterolu nebo homocysteinu. Existují však studie jasně prokazující nezbytnost vitaminu D pro zdraví srdce a cév. Muži s nedostatkem vitamínu D mají 2-krát vyšší riziko infarktu. Nízká hladina vitaminu D (pod 15ng/ml) zvyšuje riziko KVO o 62%, a také ovlivňuje výskyt hypertenze.

Vitamín D ochraňuje srdečně-cévní systém více způsoby - působí na buňky hladké svaloviny, snižuje záněty, pomáhá při kontrole kalcifikace cév, zlepšuje funkce endotelu (vnitřní výstelka cév) a snižuje krevní tlak.

Dostatek D pro diabetes

Z posledních studii vyplývá, že vitamin D je pravděpodobně zapojen do fungování beta buněk (tedy těch, které produkují a uvolňují inzulín v slinivce), zasahuje do citlivosti organismu na inzulín a ovlivňuje jak si naše tělo poradí s glukózou.

Pozitivní efekt vitaminu D se netýká jen cukrovky 2. typu, ale i prvního typu, což je autoimunitní onemocnění. Nízký počet hodin slunečního záření koreluje s výskytem diabetu 1. typu. Dostatečný přísun vitamínu D během těhotenství, kojení a raného dětství s vysokou pravděpodobností snižuje riziko vzniku diabetu 1. typu.

Jedním z rozhodujících aspektů je přímý účinek vitaminu D na imunitní systém, který je dobře zdokumentován.

Zdroj: Glen Matten, Aidan Goggins: Lži o zdraví (Jak dosáhnout výjimečného zdraví), Vydavateľstvo Jota, 2013