Stárnutí se zabránit nedá. Náš biologický věk vyjadřuje roky prožité na světě od našeho narození. Jedna věc je délka našeho života, ale něco zcela jiného může být, jak se cítíme, nebo jak vypadáme.

Přirozenou touhou, už zdaleka nejen žen, je vypadat mladě, atraktivně a přitažlivě i ve středním věku a později. Dnes už nás nepřekvapují krásné čtyřicátnice, atraktivní padesátky ani aktivní šedesátky!

Kromě mentálního nastavení a intenzivního života však ke vnější kráse přispívají i různé prostředky napomáhající udržet déle zachovalou pokožku bez výrazných vrásek. Pokud neuznáváme invazivní způsoby omlazování, je tu celá řada kosmetických produktů, které slibují udržení mladistvého vzhledu do vysokého věku.

Jak nezestárnout

V posledních letech se neustále vyvíjejí nové metody revitalizace kůže a pokožky, resp. její obnovy po jakémkoliv poškození (včetně stárnutí – „aging“). Jedním z přístupů k zabránění stárnutí pokožky je používání rostlinných fenolických a antioxidačních složek na denní bázi.

To znamená, že v používané kosmetice jsou účinné složky rostlinného původu, které při proniknutí naší pokožkou účinkují cíleně např. na hydrataci, vyživení nebo regeneraci kůže. V současnosti se klade velký důraz na hledání takového složení, které může mít buď  protizánětlivý nebo anti-aging efekt. Obecně, rostlinné ingredience v kosmetice poskytují spektrum vitamínů, antioxidantů, olejů, hydrokoloidů, terpenoidů a dalších bioaktivních molekul. 

Výzkum pokračuje

Při výzkumu vhodných složek přírodní kosmetiky se vědecká obec stále častěji obrací k tradičním poznatkům o použití rostlin, které jsou popsány v systémech jako Ayurvéda, Unani nebo Tibetský systém medicíny. Tímto způsobem se moderní kosmetologie otevírá tradičním až lidovým poznatkům. Společným prvkem těchto rostlin je bohaté spektrum fytochemikálií s účinkem na lidský organismus. 

Moringa a anti-aging

Nutriční látky v moringe pomáhají kontrolovat stárnutí kůže, dodávají jí viditelně mladší formu a ozdravují pleť. Moringa se již delší dobu používá v kosmetice (jako jsou pleťové vody) kvůli unikátním čistícím efektům. Části stromu moringa, které jsou využívané v kosmetice, mají kromě jiného i vysokou antioxidační kapacitu. Právě tento detail je tak podstatný pro působení na naše vlasy a pokožku.  Zajímavostí kosmetiky z moringy je i využívání moringových květů, které vytvářejí charakteristické aroma ve vlasových olejích nebo vonných esencích.

Není překvapující, že v současnosti je kosmetika s moringou trendem doby. Mnohé známé kosmetické značky začaly rostlinu využívat ve svých výrobcích a prezentovat její účinky.